Beatrice Sosipeter | Mungu Ni Pendo [@bsosipete

Beatrice Sosipeter | Mungu Ni Pendo [@bsosipete
Sharing would be really nice!!!

London-based gospel music minister, song writer and anointed composer, Beatrice Sosipeter finally released the long awaited brand new single titled “Mungu Ni Pendo” (God is Love).

SEE MORE: Oluwagbemileke Suyi Ajayi | The Good Counsellor


DOWNLOAD AUDIO

Watch video below

Lyrics:

Mungu atakushangaza hata wewe atakukumbuka, utainuka tena Mungu hana upeneleo

God will remember you and you will be surprised
(You will raise again for God shows no favoritism)

Anachofanya kwa wengine, atafanya kwako pia
(What He has done for others, He will do for you)

(Usilie futs machozi anza tena)
Don’t cry, wipe your tears and start again

Nayajua mawazo yangu ninayokuwazia, ni mawazo ya amani, wala si maovu
(For I know the thoughts I think towards you, thoughts of peace and not of evil)

Nitkuweka juu, uushangaze ulimwengu
(I will set you on high, the world will be surprised)

Mimi ni Bwana, neno langu halitapita
(I am the Lord, my word shall not pass away)

Verse 2:
Nwana anasema kwamba msiogope, mimi nimetoa kutoka shimoni
(The Lord says do not fear, I have taken you out of the pit)

Mimi nimewaita kwa majina wewe ni wangu
(I have called you by name , you are mine)

Mimi ni Bwana, neno langu halitapi
(I am your Lord, my word shall not pass away)

God forgets no one
He is Compassionate and Merciful
He will do for you what He did for others
There is no reason to fear
They’re not a friend like Jesus
He knows all our troubles
He will guide till the day is done
No one else can heal our soul’s disease
Put all your trust in Him – Jesus.

 

Connect:

Facebook: Beatrice Sosipeter

YouTube: Beatrice Sosipeter Wagara

Twitter: Beatrice Sosipeter

Instagram: @bsosipete 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *